Czym różni się oszczędzanie pieniędzy od ich odkładania?

Pytanie może się wydawać nieco absurdalne w pierwszym odbiorze. Ale gdy przyjrzeć się różnicy między ludziom, którzy pieniądze faktycznie oszczędzają, a tymi którzy pieniądze odkładają, wyłoni się nam pewna bardzo ciekawa i zróżnicowana tendencja. Otóż, w przypadku pierwszym będziemy mieli do czynienia z bardzo ciekawymi efektami, bo oszczędzanie rozumiane jest jako stały, cykliczny, długofalowy proces.

Mamy zaplanowaną kwotę, która jest co miesiąc przeznaczana na oszczędności., mamy kwotę która jest wyznacznikiem realizacji celu. Niech to będzie dla przykładu – 10 tysięcy złotych. Rozplanować należy konkretnie ile miesięcy zajmie nam oszczędzenie takiej kwoty. Gdy to zrobimy, trzeba będzie konsekwentnie taką sumę przeznaczać właśnie do oszczędnościowej puli. Wiadomo, jeśli jesteśmy konsekwentni to zrealizujemy cel i będziemy w stanie faktycznie cieszyć się rezultatem. Jeśli natomiast będziemy odkładać… Cóż. Odkładanie ma to do siebie, że przeważnie z odkładania pieniędzy zrobi się szybko odkładanie – ale na później. Czyli lista wymówek, teraz nie odłożę bo mam inne wydatki. Za miesiąc będzie okazja x, za dwa miesiące okazja y. I tak przez lata potrafimy sobie odkładać.

Niestety, nie pieniądze. Warto tu zauważyć, że to też kwestia przekonać jakie mamy na temat pieniędzy. No bo jeśli ktoś przyzwyczajony jest do tematu, to wie doskonale że to co wynosimy z domu na temat pieniędzy przekłada się potem na nasze podejście i działania związane z finansami. To ciekawa rzecz jak bardzo środowisko domowe może predestynować do łatwego lub trudnego zarabiania pieniędzy i pomnażania posiadanego kapitału. Warto też przyjrzeć się z bliska jeszcze innej rzeczy. Dzisiaj naprawdę coraz więcej osób będzie się mogło zorganizować tak, by faktycznie oszczędzać. Dodatkowo trzeba jeszcze powiedzieć o innej rzeczy. Naprawdę tutaj nie ma mowy o jakichś nie wiadomo jakich działaniach, skomplikowanych i wymagających ogromnego wysiłku. Wysiłek warto włożyć w to, by naprawdę czegoś się dowiedzieć. Pamiętajmy o jednym, mamy do czynienia z bardzo wieloma czynnikami i sposobami, które naprawdę będą mogły przełożyć się na to, żebyśmy mogli mówić o konkretnym i sensownym podejściu do oszczędzania.

Go Top