Frankowicze, a obecny kurs franka Finanse

Kurs franka 10 lat temu był bardzo korzystny, dlatego tak wiele osób pozaciągało kredyt hipoteczny w obcej walucie. Jednak „czarny czwartek” w 2008 roku zmienił wszystko. Kurs franka wynosił 5 zł i był bardzo dużym ciosem dla osób, które miały kredyt w tej walucie.  

Frank szwajcarski kurs w zeszłym roku.

Od 2017 roku kurs franka szwajcarskiego powoli zaczyna spadać poniżej 4 zł.  W 2018 roku tendencja spadkowa nadal się utrzymywała- najniższą wartość odnotowano w kwietniu 2018 ok. 3,4 do 3,50 zł. Kurs franka jest coraz słabszy od momentu, gdy szwajcarski bank centralny zdecydował się uwolnić kurs franka wobec euro. Wartość waluty szwajcarskiej stale się obniża. W tym roku oscyluje w okolicach 3,50 zł. Według szacunków wielu ekonomistów kurs franka ma cały czas spadać, by wynieść w 2021 roku około 3,22 zł.  

Pomoc prezydenta dla frankowiczów                  

Prezydent w swojej kampanii wyborczej obiecał pomóc osobą, które posiadają kredyt we frankach szwajcarskich. Jednak dopiero na początku 2018 roku rozpoczęły się prace nad projektem ustawy, która miała realnie pomóc frankowiczom w przewalutowaniu kredytów hipotecznych.              

W czasie kampanii wyborczej Andrzej Duda przekonywał, iż jest możliwe przewalutowanie kredytu hipotecznego po kursie franka z dnia zaciągania kredytu. Projekt tej ustawy trafił do parlamentu. Jednak stworzona ustawa byłaby zbyt dużym obciążeniem dla sektora bankowego.                  

Ustawa prezydenta zakładała konieczność zwrotu różnicy pomiędzy kursem franka w NBP, a wewnętrznych tabelach innych instytucji finansowych. Doszły także kolejne zmiany w ustawie, które zmuszałyby banki do coraz większych ustępstw frankowiczom podczas przewalutowania ich kredytów.    

Jak wygląda obecna sytuacja osób zadłużonych we frankach?                  

W chwili obecnej frankowicze czekają na wiążące decyzje ze strony rządu, co często odbywa się brakiem negocjacji ze strony kredytobiorcy z bankiem. Na taką strategię osób posiadających kredyt we frankach może mieć wpływ niski kurs waluty. Jednak ekonomiści ostrzegają, iż za wprowadzenie ustawy z pomocą dla frankowiczów zapłacą wszyscy klienci banków np.: poprzez podwyższenie marż kredytów.      

Współpraca: Comparic

Go Top