Funt szterling – najważniejsze informacje

Funt szterling, znany częściej pod nieoficjalną nazwą – funt brytyjski – jest jednostką monetarną w Wielkiej Brytanii. Kurs brytyjskiego funta ma ogromny wpływ na świat finansów. Londyn jest światowym centrum finansowym, natomiast funt jest zaliczany do jednych z głównych walut globalnych. Co warto wiedzieć o funcie i skąd pochodzi jego nazwa? Jaka jest jego historia? Odpowiadamy w niniejszym artykule. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Skąd pochodzi nazwa funt szterling?

Symbol funta szterling pisany w starym stylu jest oznaczany literą L, przekreśloną poziomo w celu podkreślenia, że jest to skrót, który pochodzi od łacińskiego słowa libra, który oznacza wagę oraz jednostkę masy – funt. W związku z tym nazwa waluty bywa często tłumaczona na języki obce, co może powodować nieporozumienia zwłaszcza w językach romańskich.

Słowo szterling zostało dodane, aby móc odróżnić jednostkę pieniężną od jednostki wagowej. Szterling w tłumaczeniu angielskiego w przypadku srebra oznacza „najwyższej próby”. Niegdyś na srebrne, jednopensowe monety o wadze 1,555 grama mówiono szterlingi. Nazwa ta zaczęła być używana w odniesieniu do funta wtedy, gdy pens był wypierany przez funta tracąc siłę nabywczą waluty.

Funt szterling to obecnie sto pensów. Do 15 lutego 1971 funt był dzielony na 240 pensów lub na 20 szylingów. 

Historia funta

Szterling trafił do obiegu pieniędzy dzięki królowi Henrykowi II w XII wieku. Był on wymienialny wtedy na srebro, natomiast w XIX wieku został wyparty przez złoto. W 1931 roku w Wielkiej Brytanii zrezygnowano z takiego systemu waluty sztabowo-złotej, było to w trakcie wielkiego kryzysu. Zmiana ta wymusiła ustabilizowanie kursu funta. Starania były skupione na jego powiązaniu z innymi walutami. Z początku dolar amerykański został wytypowany, jednakże nie było to właściwe rozwiązanie. W związku z tym kurs funta został powiązany z marką niemiecką. Aktualnie funt jest poza strefą euro.

Wpływ na osłabienie kursu funta miała sprawa wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, natomiast rok 2018 miał przywrócić stabilność. Polityka rządu prowadzonego przez Therese May spowodowała, że Brexit nie był tak pewny jak w roku 2016 i w związku z tym sytuacja waluty stała się niepewna. Pomimo tego, kurs funta w 2018 roku zwiększył się.

Kurs funta można sprawdzać zarówno w kantorach rozmieszczonych w wielu miejscach w całej Polsce, jak i na stronach internetowych. Śledzenie spadków oraz wzrostów jest polecane dla osób, które rozważają decyzje finansowe związane z tą walutą

Przy współpracy: https://comparic.pl/

Go Top