Kursy walut w kantorach

Stale zmieniające się kursy walut to zmora nie tylko przeciętnego Kowalskiego wybierającego się na zagraniczny urlop, który biega od kantoru do kantoru starając się znaleźć te najtańsze euro czy bułgarskie lewy. To też nie tylko problem posiadaczy kredytów hipotecznych denominowanych w niesławnym franku szwajcarskim, którzy po wielkiej nagonce na bankowe spready już nauczyli się korzystać w kantorów i platform internetowych gdzie taniej kupują walutę aby choć odrobinę obniżyć miesięczną ratę kredytu. 

Zmienne kursy walut – czyj to naprawdę problem

Wahające się kursy walut to przede wszystkim być albo nie być dla przedsiębiorców, którzy choć po części dokonują rozliczeń w walutach obcych. Są to zwykle importerzy czy eksporterzy. Skąd przedsiębiorca zamawiający kilkanaście kontenerów dowolnego towaru z Chin za daną cenę podaną przykładowo w dolarach amerykańskich ma wiedzieć ile przyjdzie mu zapłacić w przeliczeniu na polskie złotówki kiedy towar ten w końcu dopłynie do Polski. Niejednokrotnie cykl od podjęcia przez biznesmena decyzji o kupnie po danej cenie towaru czy produktu, poprzez uzgodnienie szczegółów zamówienia, produkcję a w końcu dostawę do kraju to nawet trwa nawet kilka miesięcy. Można oczywiście zapłacić z góry ale jest to mało realne i nie do końca sensowne rozwiązanie. 

Jak się zabezpieczyć przed ryzykiem kursowym

Jest wiele możliwości zniwelowania ryzyka i zabezpieczenia się przedsiębiorcy przed poniesieniem strat finansowych przy niekorzystnej zmianie kursu. Banki i inne instytucje finansowe proponują szereg naprawdę ciekawych rozwiązań. Wspomniane już kantory internetowe czy bankowe platformy FX-owe to najprostsze rozwiązanie dla obracających mniejszymi kwotami. Następnie do gry wchodzą transakcje terminowe forward inaczej powszechnie znane jako limity forwardowe. Jest to umowa między bankiem a klientem, w której ustalany jest kurs po jakim w przyszłości nastąpi kupno lub sprzedaż waluty, bez względu na to ile będzie on wówczas wynosił na rynku. Wymiana musi zostać zrealizowana nawet jeśli kurs waluty zmieni się na bardziej korzystny niż w dniu zawarcie umowy. Chodzi bowiem i zabezpieczenie a nie o spekulacje.

Comparic

Go Top