Lira turecka

Wakacje w Turcji są bardzo popularne w naszym kraju. Piękna pogoda, wspaniałe krajobrazy i przystępne ceny to magnes, który przyciąga naszych rodaków na Riwierę turecką. W jaki sposób zaopatrzyć się na pieniądze, by w wakacje nie stały się przyczyną osłabienia domowego budżetu?

Gdzie kupić lirę turecką?

W Turcji walutą oficjalną jest lira turecka. Po ostatnich zawirowaniach politycznych straciła nieco na wartości, dlatego też jest dość tania, a zatem bardziej przystępna cenowo. Gdzie kupić ją jak najbardziej korzystnie? Wiele osób sądzi, że o wiele lepiej jest zaopatrzyć się w Polsce w jakąś międzynarodową walutę, czyli przede wszystkim dolary lub euro i wymieniać je już tam na miejscu. Czy rzeczywiście jest to tak opłacalne i czy kurs liry tureckiej zmienia się w zależności od tego, gdzie ją kupujemy i jaką walutą płacimy?

Kupowanie liry tureckiej w Polsce

Z zakupem liry tureckiej w Polsce nie powinno być większych problemów, zwłaszcza dla mieszkańców dużych miast. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że ta waluta, zwłaszcza jeśli będzie to czas poza letnim sezonem urlopowym, nie jest zawsze obecna w dowolnym kantorze. Trzeba się na to przygotować, by uniknąć większych niespodzianek. 

Zakup euro i dolarów

Jeśli ktoś był już w Turcji, to doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że wiele cen, zwłaszcza w sklepach czy na bazarach, podawanych jest w euro. Stąd też wiele osób uważa, że lepiej jest po prostu kupić w Polsce tę walutę i posługiwać się nią podczas pobytu w Turcji. Oczywiście jest to pewne rozwiązanie, niemniej dokładne obliczenia pokazują, że właściwie kurs liry tureckiej jest zasadniczo taki sam, a ewentualne różnice są naprawdę niewielkie.

Płacenie kartą w Turcji

Czy warto używać karty płatniczej czy też jednak należy sprawdzić kurs liry tureckiej i kupić ją w kraju lub na miejscu? Tutaj również zdania są podzielone, bo prowizje bankowe sprawiają, że płacenie kartą może być nieopłacalne. Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu założenie konta walutowego w euro lub dolarach, wówczas nie tracimy tak wiele na zmianach kursów walut. 

Go Top