Od czego zależy cena ubezpieczenia OC?

Bardzo często dochodzi do sytuacji, kiedy stawka polisy ubezpieczeniowej u jednego ubezpieczającego i drugiego znacząco od siebie odbiega. Wbrew pozorom ubezpieczenia są bardzo skomplikowanymi instrumentami finansowymi, których obliczanie jest bardzo złożonym procesem. Do jego wyliczeń używa się zaawansowanych wzorów.

Czym jeździsz?

Oczywiście cena samego ubezpieczenia OC jest w dużej mierze przede wszystkim zależna od tego, jakim pojazdem się poruszasz. Każda marka ma przypisane sobie stawki, które są wynikają między innymi z wypadkowości poszczególnych oraz marek. Jednymi z najbardziej popularnych jest BMW. To marka, którą bardzo często jeżdżą “miejscy rajdowcy”. Dlatego wypadkowość jest tutaj zdecydowanie większa. To bardzo prosta sytuacja do przewidzenia. Dlatego z reguły BMW mają podwyższone składki i kierowcy tych pojazdów muszą wydawać na ubezpieczenie znacznie więcej niż te osoby, które preferują inne marki samochodowe.  https://comparic.pl/edukacja-forex/

Jakim jesteś kierowcą?

Jest to bardzo ważna kwestia. To właśnie od niej zależy, czy otrzymasz zniżkę na polisie ubezpieczeniowej OC, czy zwyżkę. Logicznym jest, że osoby, które nie miały w długim czasie żadnego wypadku, mają one znacznie mniejszą składkę na ubezpieczanie. Jednak kierowcy, którzy bardzo często nie potrafią ściągnąć nogi z gazu muszą płacić na pewno więcej.

Gdzie mieszkasz?

Od tego jak wysoka będzie twoja składka ubezpieczeniowa zależy również miejsce Twojego zamieszkania. Każdy rejon w Polsce ma przydzielone swoje stawki. Jest to zależne od wielu czynników. Przykładowo bierze się pod uwagę między innymi dochodowość osób mieszkających w tym rejonie, liczba wypadków, do której dochodzi na tym etapie, warunki na jezdni oraz wiele innych. Przykładowo na pewno więcej zapłaci osoba mieszkająca w Warszawie niż w Lęborku. Przede wszystkim w przypadku pierwszego miasta jest zdecydowanie większy ruch, a co za tym idzie, można się spodziewać, że jest tam więcej wypadków. https://comparic.pl/

Kim jest aktuariusz?

Jest to zawód, który trudni się oceną ryzyka w przypadku ubezpieczeń. Jest to osoba potrafiąca – przy wykorzystaniu odpowiednich metod – oszacować, jak wielkie jest ryzyko zaistnienia zdarzenia określonego w umowie ubezpieczenia. Działa on na korzyść zakładu ubezpieczeniowego. Bez jego pracy źle wycenione polisy działałyby na niekorzyść ubezpieczyciela, który byłby narażony na ponoszenie zbyt wielkich strat. Obecnie sporządzeniem kalkulacji oraz obliczeń zajmują się już bardziej systemy komputerowe, które są wstanie wykonywać bardzo duże oraz złożone działania.

Ubezpieczenia działają już od długiego czasu. Nie jest niczym dziwnym, że jedna płaci za swoje OC pewną kwotę, a jej sąsiad wydaje z tego samego tytułu dwa razy więcej. Polisy ubezpieczeniowe są bardzo złożonymi produktami, a co za tym ich obliczenie nie jest takie łatwe. W tym celu działa wykwalifikowane osoby oraz systemu komputerowe, które wszystko przeliczają tak, aby towarzystwo ubezpieczeń wyszła na tym jak najlepiej.

Go Top