Wymieniasz funty? Uważaj na kurs

Wakacje to czas podróży, także dla Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii. Wielu z nich przyjeżdża w tym okresie do Polski, nierzadko na dłużej niż tydzień. Polacy powracający do domu przywożą do Polski dodatkowe pieniądze, poprawiające sytuację finansową ich rodzin i zasilające polską gospodarkę.

Kurs funta

Funt brytyjski (GBP), a właściwie funt szterling to oficjalna waluta Wielkiej Brytanii, a także terytoriów zależnych- Gibraltaru, Guernsey, Falklandów Wyspy Świętej Heleny, Wyspy Man, Georgii Południowej oraz Brytyjskiego Terytorium Antarktycznego. Mimo, że Wielka Brytania jest członkiem Unii Europejskiej, rząd  Brytyjski nie zdecydował się na wprowadzenie Euro i wynegocjował klauzurę pozwalającą na zachowanie w obiegu na jego terytorium i regionach zależnych rodzimej waluty.

Zmiany w notowań funta

W roku 2019 kurs funta względem polskiego złotego (PLN) przechodzi silne wahania. Szczególnie w sierpniu 2019 kurs funta przyjmował skrajne wartości. Najniższe średnie notowania funt osiągnął 1 sierpnia kiedy za 1 GBP  można było otrzymać 4.61 PLN. Niespełna dwa tygodnie później średnie notowania 1 GPP plasowały się na poziomie 4.75PLN. Przyczyn tak silnych wahań brytyjskiej waluty dopatrywać dopatrywać się w Brexicie, który destabilizuje kurs funta, szczególnie w krajach wchodzących w skład Unii Europejskiej.

Gdzie wymieniać funta.

Niezależnie od kursu funta istnieją trzy główne możliwości jego wymiany. Każda z nich znacząco różni się poziomem notowania, dlatego jeśli chcemy otrzymać więcej pieniędzy powinniśmy być ostrożni i przemyśleć czy na pewno opłaca się dokonać wymiany zaraz po wylądowaniu czy w pobliżu miejsca zamieszkania. Najmniej opłacalną możliwością wymiany jest skorzystanie z usług banku. Instytucje te oprócz  zawyżonych notowań bardzo często pobierają wysoką  marżę. Alternatywą mogą być kantory, które występują praktycznie na terytorium całego kraju. Należy pamiętać, że zarówno kurs funta (https://comparic.pl/kurs-funta-notowania-online-comparic/) jaki i innych walut w poszczególnych kantorach mogą znacznie różnić się od siebie, dlatego bardzo ważne jest zorientowanie na lokalnym rynku. Kolejną opcją może być wymiana pieniędzy w kantorze internetowym. Wirtualna wymiana walut zyskuje coraz więcej zwolenników ze względu brak potrzeby wychodzenia z domu, wysokie bezpieczeństwo i okazyjne kursy.

Miejsce w którym zdecydujemy się wymienić pieniądze po przylocie do Polski to bardzo ważna decyzja, ponieważ znacząco wpływa na finanse. Zmienny kurs funta brytyjskiego i różnice w poszczególnych jednostkach prowadzących jego wymianę, wymagają większej czujności, aby nie strać. 

Wymieniasz funty? Uważaj na kurs

Comparic

Go Top